15 lat Polski w UE (in.europa)

21 maja 2019

15 lat temu Polska wróciła w krwiobieg Europy

– Dr Marek Prawda (Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce)

15 lat temu,  1 maja 2004 r., Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów.

Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945-1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne. Kryzys społeczno-ekonomiczny, który dotknął większość krajów komunistycznych w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, doprowadził narody zamieszkujące tę część kontynentu do przekonania o konieczności współpracy i zacieśniania związków z bogatszymi państwami zachodniej Europy. Postawa społeczeństw oraz stopniowa, coraz większa otwartość państw Unii Europejskiej na rozszerzenie doprowadziły do rozpoczęcia procesu integracji z UE (PAP).

W związku z przedmiotową rocznicą w br. zapraszamy bardzo serdecznie do zapoznania się z dedykowanym serwisem gromadzącym wiedzę o UE:

in.europa

jak również zachęcamy do zapoznania się z publikacją 15 lat Polski w Unii Europejskiej – Raport, wydanej specjalnie z okazji tego wyjątkowego wydarzenia przez Instytut In. Europa (publikacja dostępna jest m.in. w punktach CDE w całej Polsce, także u nas w Łodzi). Jednocześnie, zachęcamy bardzo gorąco do odsłuchania wyjątkowego wywiadu Katarzyny Stańko z Panem dr Markiem Prawdą, podsuwającego nasze wstąpienie do UE (na łamach Gazety Współczesnej), dostępnego na: https://plus.wspolczesna.pl/dr-marek-prawda-15-lat-temu-polska-wrocila-w-krwiobieg-europy/ar/c1-14086287

« powrót

Inne wiadomości:

Plany UE na rok 2020

2 stycznia 2020

UE pracuje nad wieloma nowymi wnioskami legislacyjnymi. Czego możemy się spodziewać w 2020 roku? Kryzys klimatyczny Walka z kryzysem klimatycznym to jeden z głównych priorytetów UE. Komisja Europejska pracuje nad…