Eksperci Centrum Europejskiego Natolin w komisjach oceniających finałowego turnieju debat historycznych

18 czerwca 2018

W turnieju finałowym Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej – edycja 2018, który odbył się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego  w dniach 12-13 czerwca, wzięło udział 16 zespołów, które okazały się najlepsze podczas rywalizacji w turniejach regionalnych.

Wielki finał nad tezą: Najlepszym sposobem na godne uczczenie ofiar systemów totalitarnych jest ich odnalezienie i pochowanie w imiennym grobie rozegrany został pomiędzy drużynami reprezentującymi IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu i I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie. Niejednomyślnym werdyktem sędziów zwycięstwo w debacie, a tym samym w całym turnieju zostało przyznane IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

W roku szkolnym odbyło się 13 turniejów regionalnych TDH oraz poznański Turniej „Zrozumieć historię – młodzież debatuje”. Łącznie w zmaganiach turniejowych wzięło udział 114 zespołów ze 104 szkół ponadgimnazjalnych.

Celem turnieju było zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z historią Polski XX wieku z wykorzystaniem debaty oksfordzkiej.

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej na tak dużą skalę (w roku szkolnym 2017/18 Turniej Debat Historycznych był największym turniejem debat oksfordzkich w Polsce) jest realizowany po raz trzeci, dzięki wsparciu wielu środowisk debatanckich w całej Polsce, w tym Centrum Europejskiego Natolin.

Debata finałowa w sali kolumnowej – video

« powrót

Inne wiadomości:

Międzynarodowy cykl panelowo-wykładowy pod hasłem: „Przestrzeń współpracy w Europie Środkowej i Wschodniej a kraje Grupy Wyszehradzkiej. Pamięć, wyzwania i perspektywy”, 26-27.10.2020

6 października 2020

Centrum Europejskie Natolin wraz z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, Instytutem Europy Środkowej oraz Fundacją Wyszehradzką, mają zaszczyt zaprosić Państwa na międzynarodowy cykl panelowo-wykładowy w formacie webinarium (wszystkie wykłady…

Zawieszenie działania CDE w Łodzi w trybie stacjonarnym

16 czerwca 2020

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż działanie CDE w Łodzi w formule tradycyjnej zostało czasowo zawieszone do odwołania. Kontakt z CDE, w tym dostęp do zbiorów bibliotecznych i aktywności edukacyjne, szkoleniowe,…