Spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem

10 stycznia 2018

W Brukseli 9 stycznia wieczorem odbyło się spotkanie Premiera RP Mateusza Morawieckiego z Przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem.

Rozmowy Morawieckiego z Junckerem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem miały dotyczyć zarówno kwestii praworządności, jak i relacji Warszawa-Bruksela. KE od dwóch lat prowadzi z Polską dialog na temat stanu praworządności – ostatnio w zakresie reformy sądownictwa. Jak wskazał Premier Morawiecki poruszono także istotne kwestie wspólnego rynku:

Potwierdziliśmy wolę współpracy w bardzo wielu obszarach – dodał premier podczas konferencji prasowej (…) Na wspólnym rynku mamy bardzo wiele interesów, a konkretnie 28 krajów ma różne interesy i jest wielką sztuką, aby wypracować odpowiednie kompromisy. W naszej intencji jest to, żeby te kompromisy odpowiadały interesom Polski.

Jest to pierwsze dwustronne spotkanie tego typu z przedstawicielami rządu Prawa i Sprawiedliwości. Według rzecznika KE Margaritisa Schinasa w trakcie spotkania podjęte zostały tematy europejskie, agenda liderów i główne nadchodzące wydarzenia europejskie. Kolacja polityków trwała ponad dwie godziny – dłużej niż początkowo planowano. Źródła dyplomatyczne podały, że szef polskiego rządu rozmawiał też kilkanaście minut z Junckerem w cztery oczy.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Polski Mateusz Morawiecki wydali następujące wspólne oświadczenie po kolacji roboczej:

Dzisiaj wieczorem premier Polski i przewodniczący Komisji Europejskiej odbyli konstruktywną dyskusję, podczas której poruszyli szereg tematów. Był to ciąg dalszy rozmowy rozpoczętej na pierwszym spotkaniu przewodniczącego i premiera, które miało miejsce przy okazji posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu 2017 r.

Przewodniczący Juncker i premier Morawiecki omówili szereg kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak przyszłość Unii Europejskiej, pozycja Polski w Unii Europejskiej, a także unijna polityka dotycząca rynku wewnętrznego, jednolitego rynku treści cyfrowych, energii i migracji.

Szczegółowo odnieśli się również do kwestii praworządności.

Ustalili, że spotkają się ponownie, by kontynuować dyskusję mającą przynieść postępy do końca lutego.

Kolacja przebiegła w przyjaznej atmosferze.

« powrót

Inne wiadomości:

Walka z terroryzmem a prawa człowieka

10 stycznia 2018

Środki przeciwko przestępczości zorganizowanej, walka z terroryzmem a prawa człowieka, bisfenol A – to niektóre z tematów prac Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu. W czwartek Komisja Wolności Obywatelskich przyjmie projekt…

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza: Zaangażuj się!

5 grudnia 2017

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, by podkreślić pozytywne efekty wolontariatu i zachęcić do zaangażowania się w pomoc innym. Niemal co czwarty Europejczyk, który ukończył 15 rok życia, zaangażowany jest…